jaanuar 29, 2021Kingieksperdid

Kehakaalu ohjeldamise test

Kas mul on soodumus suuremale kehakaalule?

Just sellele küsimusele saad vastuse, kui valid kingituseks endale või oma heale sõbrale kehakaalu ohjeldamise geenitesti

Selle testi abil on sul võimalus teada saada, kas sulle on geneetiliselt määratud pisut kõrgem kehakaal või võid üsna muretult maiustusi süüa ja mitte nii palehigis koguaeg treenida. Samuti saab tulemustest teada, et milline roll on sinu kehakaalu kujunemisel rasvadel ja süsivesikutel, kuidas nende ainevahetus sinu kehas toimub. See on hea abimees siis, kui oled kehakaaluga kimpus ja soovi teaduslikumat lähenemist kaalulangetuse teele. Kuid sobib ka siis, kui kaaluga (veel) probleeme ei ole kuid soovid teada, kuidas head füüsilist vormi säilitada.

Kehakaalu ohjeldamise testist

Kehakaalu ohjeldamise geenitest

Kuigi mul kaaluga probleeme ei ole, pigem oleks mõned kilod juurde vaja võtta, tegin siiski uudishimust selle testi. Testi tegemine oli väga lihtne. Postiga koju tuli 2 vatipulka põsekaape tegemiseks. Neid pidi siis suus 30 sekundit hõõruma ja seejärel veidi kuivada laskma. Enne testi tegemist pidi söögiga vahepaus jääma. Kõiki neid juhiseid loe kindlasti proovi võtuga kaasas olevast juhendist!

Kuidas võtta geenitesti proovi

Lõpuks tuli vatipulgad ümbrikusse asetada ja tagasi posti panna. See on hästi mugav, et neil on juba makstud vastuskiri olemas ja ei pea seega ise ümbrikke täitma ja selle eest lisatasu maksma.

Kas ma võin ülekaaluliseks minna?

Läks ca 10 päeva, mil meilile saabus geenitesti vastus. Olgem ausad, ma ootasin ca ühelehelist vastust, et “Jah/ei”. Seega nagu näha, ootused ei olnud suured. Sain aga meeldiva üllatuse ja lisaks kolme päeva soovituslikule toidumenüüle ka 6 lehelise testitulemuse.

Mida kehakaalu ohjeldamise test teada andis?

Testi aluseks on kaheksa usaldusväärsete teadustööde põhjal välja valitud geneetilist variatsiooni (ühenukleotiidsed polümorfismid, SNPd) seitsmes erinevas geenis.

Geenitesti-vastus

Sain teada, et mul on väike pärilik eelsoodumus rasvumisele ja teist tüüpi diabeedi tekkeks. Samuti seda, et täiskõhutunne tekib peale söömist kiiresti (sellele ma ise vastaks nii ja naa, oma arust söön üsna palju, enne kui kõhu täis saan 😊)

Kui ma peaksin ülekaaluliseks minema siis minu puhul mõjutab seda rohkem rasvarikastoit kui süsivesikuterikas. Kuid patustada ei tohi loomulikult kummagagi. Põnev oli see, et monoküllastamata rasvhapete ( pähklid, oliivid jne) tarbimise mõju minu kehakaalule on neutraalne.

Treeningutest sain teada kurva asjaolu, et mul on rasvade põletamise efektiivsus väike. Seetõttu on mul ülekaalu raskem langetada ja ma peaksin tegema seda sagedamini. Samas kehalisele koormusele reageerin hästi, kui teen trenni 3 päeva ja 5-6 tundi nädalas.

Mida soovitati?

Lõppu oli pandud soovitus, et vähendatud rasvasisaldusega toidusedeli korral peaks iga toidukord koosnema tervislikest rasvadest ja süsivesikutest ning kvaliteetsest valgust.

Tuleks piirata rasvarikaste (punane liha, juust, piim) toiduainete tarbimist ning kasutada linnuliha ja kala. Lisaks tuleks tarbida just tervislikke rasvu (seemned, pähklid, mandlid) ning kvaliteetset valku (nt kaunviljad). Süsivesikutest võiks eelistada täisteraviljatooteid (makaronid, riis, kinoa, kaerahelbed) ja madala glükeemilise indeksiga aed- ja puuvilju (eelkõige marjad), mitte rafineeritud tooteid (margariinid, suhkur, küpsetised jt). Toiduvalmistamisel tuleks praadimisele eelistada hautamist, vokkimist, aurutamist ja ahjus küpsetamist. Madalal kuumusel (kuni 40 kraadi) võib kasutada ka oliiviõli, kui kõrgel kuumusel praadides tuleks kasutada kookosrasva.

Magustoitudeks ja magusaisu vähendamiseks on kommide ja küpsetiste asemel soovitav tarbida pähkleid, puuvilju, marju ja kohupiima.

Samuti oli Jaak Mae soovitused treenimiseks. Minu puhul olid need järgmised: Alusta treeningutega kolmel korral nädalas, kokku 5–6 tundi. Treeningu soovituslik kestus on 1–2 tundi. Soovituslikud spordialad on rahulik kepikõnd, jooks, suusatamine, jalgrattasõit, ujumine. Rasva põletamine algab pärast 30-minutilist treeningut! Liikumiskiirus tuleks hoida mõõdukalt rahulik.

Intensiivsel treeningul ei kasuta organism energia tootmiseks rasvu. Kui suudad kaaslasega ilma hingeldamata vestelda, siis on tempo õige. Kaalu ei ole hea kaotada vedeliku arvelt – joo treeningu ajal 150 ml vett iga 20 minuti järel.

See oli vaid väike osa sellest, mis testi tulemustest välja võis lugeda. Seal oli lisaks veel palju selgitusi ja soovitusi. Nii, et tõepoolest saad väga hea ülevaate oma keha reageerimisest toidule, selle ainevahetusest ning treeningsoovitustest.